يكشنبه 30 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت

بخش اورژانساورژانس این مرکز در طبقه همکف و در ضلع غربی بیمارستان واقع شده است و دارای ورودی جداگانه (به تفکیک بیماران بستری و سرپایی) می‌باشد. این بخش دارای بخش بستری زنان و مردان (جمعاً 24 تخت بستری) اتاق معاینه 1 و 2، اتاق گچ‌گیری، عمل سرپایی، رختکن آقایان و بانوان می‌باشد.

اورژانس این مرکز واقع در طبقه همکف بیمارستان با ظرفیت 24 تخت فعال و مجهز به اتاق احیاء با سه تخت‌، اتاق تریاژ و اتاق عمل سرپایی می‌باشد‌.

هدف: ارائه خدمات مؤثر بهداشتی درمانی و در زمان مناسب. در کل عملکرد کارا و اثربخشی از اهداف بخش اورژانس می‌باشد.

شماره داخلی بخش:2220-2221

بخش اورژانس از نظر فضای فیزیکی دارای

1-    تریاژ

2-    واحد Fast Track

3-    اتاق عمل سرپایی

4-    اتاق گچ 

5-    اتاق CPR 

6-    فضای اصلی اورژانس

10 کابین دیگر مربوط به بخش مراقبت تحت حاد است که در این کابینها اکسیژن سانترال و ساکشن سانترال و مانیتورینگ قلبی وجود دارد.

بیماران در بخش اورژانس به دو صورت پذیرش می‌شوند

1-    سرپایی: بیمار از واحد تریاژ به واحد Fast Track هدایت شده و خدمات را به صورت سرپایی دریافت می‌نماید. این بیماران در صورت داشتن سرم‌، تزریقات‌، پانسمان‌، سوچور، سونداژ‌، شستشوی معده در اتاق عمل سرپایی خدمات را دریافت می‌نمایند.

2-    بستری که خود به دو صورت است:

بستری دایم‌: از ابتدا طبق نظر پزشک پرونده بستری دایم برای بیمار تشکیل شده و پس از دریافت دارو و خدمات در صورت Stable شدن به یکی از بخشهای بستری فرستاده می‌شود.

بستری موقت: به صورت پرونده کارت بستری می‌باشد و به بیمارانی که نیاز به بستری دایم ندارند و با تشخیص پزشک به صورت موقت بستری شده و معمولا در زمان کمتر از شش ساعت بیمار تعیین تکلیف می‌شود و یا بیمار بهبود کامل پیدا کرده و ترخیص می‌شود و یا اینکه به دلیل عدم بهبود بستری دایم می‌شود.

امکانات بخش اورژانس

ونتیلاتور، گلوکومتر، تشک مواج، ست‌های پانسمان، بخیه، دستگاه پمپ انفوزیون، لارنگوسکوپ، افتالوسکوپ، اتوسکوپ، چکش رفلکس، ست دان. تخت‌های این بخش مجهز به سیستم اکسیژن سانترال و ساکشن سانترال می‌باشد و دارای سیستم Nurse call می‌باشند که بیماران بسته به نیاز به پرسنل پرستاری با استفاده از این سیستم پرسنل را از نیاز خویش آگاه می‌نمایند‌. هر اتاق دارای سیستم گرمایشی‌، سرمایشی می‌باشند‌. همچنین هر اتاق دارای یک یخچال یک دستگاه تلویزیون و تلفن جهت استفاده بیماران می‌باشد‌.

در قسمت ایستگاه پرستاری دو سیستم رایانه‌ای مجهز به برنامه HIS می‌باشد که کلیه اقدامات انجام شده اعم از آزمایشات و داروها و... در سیستم ثبت می‌شود.

یک عدد ترالی اورژانس شامل شوک DC و کپسول اکسیژن پرتابل به همراه مانومتر و سوندنازال و ترالی اورژانس حاوی کلیه داروها و وسایل اورژانسی مورد نیاز در موارد اورژانس در قسمت ایستگاه پرستاری موجود می‌باشد‌.

یک عدد دستگاه ECG و یک عدد دستگاه پالس اکسی‌متری پرتابل در ایستگاه پرستاری موجود است و وزنه جهت توزین بیماران.

چهار اتاق به صورت انبار جهت نگهداری وسایل و داروهای مصرفی مورد نیاز بخش به صورت ماهیانه و ملحفه‌ها و پتوی مورد نیاز بیماران موجود است‌.

اتاق OR سرپایی

کلیه وسایل جهت خدماتی مثل شستشوی معده‌، سونداژ، بخیه و پانسمان و تزریقات‌، دستگاه ECG، چراغ سیالتیک و تخت جراحی جهت کاتترگذاری‌، Cvpline  و ...

مهارت مورد نیاز پرستاران اورژانس

-        آشنایی با تریاژ ESI (مطالعه دستورالعمل تریاژ موجود در بخش)

-        CPR (مطالعه دستورالعمل CPR موجود در بخش)

-        داروهای اورژانس (استفاده از کتابچه راهنمای دارویی موجود در بخش)

-        تفکیک پسماند (مراجعه شود به واحد کنترل عفونت)

-        ایمنی پرستار

  

 دستورالعمل ماده 92 (مصدومین ترافیکی) قانون برنامه چهارم توسعه

1-    کلیه بیمارستان‌های عمومی، تخصصی، مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی موظف‌اند نسبت به پذیرش و درمان فوری رایگان و بدون قید و شرط مصدومین حوادث رانندگی اعم از سرپایی و بستری اقدام نمایند.

2-    در صورتکه مصدوم برای درمان به بیمارستان فاقد امکانات مراجعه نماید آن بیمارستان موظف است وی را پذیرش نموده و پس از انجام اقدامات اولیه درمانی مصدوم را به بیمارستان واجد شرایط معرفی نموده و اخذ پذیرش نماید.

3-    در مواردیکه مصدوم توسط بیمارستان خصوصی پذیرش شده باشد بیمارستان موظف است پس از انجام اقدامات درمانی اولیه و بدون اخذ هیچگونه وجهی مراتب را به ستاد هدایت دانشگاه مربوطه اطلاع دهد. ستاد هدایت موظف است نسبت به اخذ پذیرش و اعزام اینگونه بیماران به بیمارستان دولتی اقدام نماید.

4-    کلیه هزینه‌های مصدومین بر مبنای تعرفه‌های دولتی توسط وزارت بهداشت درمان و آمورش پزشکی به دانشگاه مربوطه پرداخت خواهد شد اما در صورتیکه مصدوم، داوطلب ادامه درمان در بخش خصوصی باشد مابه‌تفاوت هزینه بیمارستان خصوصی و دولتی توسط خود مصدم پرداخت خواهد شد.

5-    کلیه هزینه‌های درمان مصدومین از جمله دارو و ملزومات مصرفی از هنگام پذیرش تا ترخیص به عهده مرکز درمانی خواهد بود.

6-    مصدومین مشمول این قانون برای استفاده از تسهیلات این دستورالعمل موظف‌اند از هنگام پذیرش تا ترخیص از بیمارستان اسناد تصادف را از مراجع ذی‌صلاح (قضایی ـ انتظامی و با اورژانس 115) اخذ و به مرکز درمانی مربوطه ارائه نماید.

اقدامات پرستاران اورژانس در مواقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه

-        مسئول شیفت اورژانس، ورود اولین مصدوم را به سوپروایزر اطلاع دهد.

-        بعد از اعلام کد 44 مسئول شیفت اورژانس با بخش‌های دیگر هماهنگ نموده تا بیماران اورژانس را به دیگر بخش‌ها منتقل نماید.

-        مسئول شیفت بخش‌های بستری با هماهنگی، دو نفر از پرسنل پرستاری و خدمات آقا را جهت کمک به اورژانس می‌فرستد.

-        مسئول شیفت بخش‌های بستری طبق هماهنگی انجام شده با اورژانس بیماران را از اورژانس پذیرش نمایند.

-        پرستاران بخش‌های بستری، با هماهنگی سوپروایزر در اتاق عمل سرپایی و درمانگاه همکاری نمایند.

-        مسئول شیفت اورژانس کلیه تجهیزات را در اختیار پرسنل قرار دهد.

-        برای کلیه بیماران نمونه CBC ارسال شود.

 

 

 

مسئولیت‌ها:

سرپرستار بخش: خانم بوجاری

مسئول بخش ـ استاف بخش

پرستار تریاژ

خدمتکار خانم

خدمتکار آقا

در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved